top of page

POROTA

POROTA

druhý ročník (2021/2022)

Novotný foto.jpg
Versanszky.jpg
František Novotný

František Novotný  – absolvent brnenského konzervatória a  JAMU  – študoval husľovú hru tiež u popredných virtuózov a pedagógov, Zakhara Brona a  Viktora Treťjakova. Víťazstvá, laureátske tituly a zvláštne ocenenia obdržal vo viac ako dvadsiatich súťažiach (napr. Concertino Praga, súťaž P. I. Čajkovského v Moskve, Pražské jaro, Premio Paganini v Janove International Competition v  Tokiu…). Je nositeľom ceny talianskej rozhlasovej a  televíznej spoločnosti RAI a medaily Henryka Wieniawského. Svoj mimoriadne široký repertoár (viac než sedemdesiat titulov s orchestrom) stále rozšiřuje a  uplatňuje v spolupráci s  poprednými symfonickými telesami, koncertuje na významných pódiách európskych zemí (Salzburg Grosses Festspielhaus, Herkulessaal München…), Japonska (Tokyo Bunka Kaikan, Suntory Hall…) a USA (Carnegie Hall…). Okrem tradičného repertoáru predstavuje menej známe či celkom neznáme diela svetových autorov (Bernsteina, Korngolda, Barbera, Coplanda, Rózsy, Berga, Jana Nováka). V  jeho interpretácii vyšli v Čechách prvýkrát tiež romantické koncerty Arenského a Tanejeva (2017). Realizuje nahrávky pre zahraničné i české vydavateľstvá, napr. husľové koncerty Dvořáka a Brahmsa (s Jiřím Bělohlávkom), unikátne 2CD s kompletným husľovým dielom Ernsta Blocha ap. Spolupracuje s rozhlasovými a televíznymi spoločnosťami. Pedagogicky pôsobí na Hudobnej fakulte JAMU, VŠMU, pravidelne učí na majstrovských kurzoch (ČR, Poľsko, Francúzsko, Japonsko, USA). V roku 2009 mu bol udelený titul vysokoškolského profesora. Je porotcom viacerých medzinárodných husľových súťaží (napr. Pražské jaro, Ernst-Szymanowski, Carl Flesch, Balys Dvarionas Competition, Telemann Competition ap.). 

Ildikó Versánszky

 

umelkyňa ,profesorka na Hudobno umeleckom gymnáziu Zoltána Kodálya a Hudobnej školy v Debrecene, kde v súčasnosti je vedúca oddelenia sláčikových nástrojov. Pôsobí na Univerzite v Debrecene, na Katedre hudby kde sa venuje mentoringu. Je uznávanou odborníčkou na Metodickom centre. Pôsobí ako koncertná majsterka a sólistka orchestra Debreceni Lyra Szimfonikus Zenekar.

foto Ewald Danel 1_edited_edited.jpg
Ewald Danel


študoval hru na husliach a dirigovanie na ostravskom konzervatóriu a Vysokej škole múzických umení v Bratislave. Po ukončení štúdia dva roky pôsobil ako koncertný majster v Symfonickom orchestri Slovenského rozhlasu a v orchestri Slovenského národného divadla. Od roku 1985 je koncertným majstrom Slovenskej filharmónie. V roku 2001 prevzal po Bohdanovi Warchalovi post umeleckého vedúceho Slovenského komorného orchestra.
Ako sólista a dirigent sa predstavil na koncertných pódiách v takmer všetkých krajinách Európy i v Japonsku, Kórei, Brazílii, Rusku, Azerbajdžane, Egypte, Paname, USA. V rokoch 2008 – 2014 bol hlavným hosťujúcim dirigentom Hiroshima Symphony Orchestra.
Okrem dirigentských a sólistických aktivít s orchestrami a účinkovaním v sólových recitáloch má bohaté skúsenosti aj v oblasti komornej hry,
predovšetkým ako primárius Slovenského kvarteta od r. 1986, od r. 1987 ako spoluzakladateľ Slovenského klavírneho tria, v rokoch 1992 – 1996 pôsobil ako umelecký vedúci komorného orchestra mesta Bratislavy Cappella Istropolitana. Tiež sa spolupodieľa na rôznych projektoch v komorných ansámbloch doma i v zahraničí.
Významnou súčasťou jeho umeleckých aktivít je cielená dlhodobá spolupráca s rôznymi cirkevnými a amatérskymi speváckymi zbormi a hudobnými súbormi v role dirigenta, organizátora i autora duchovnej hudby.
Ako pedagóg pôsobil v rokoch 1987 – 1998 na Vysokej škole múzických umení v Bratislave, v rokoch 1999 – 2003 a 2007 – 2009 bol hosťujúcim
profesorom na Aichi Prefectural University of Fine Arts and Music v Nagoyi v Japonsku. V r. 2001 viedol interpretačné majstrovské kurzy pre profesionálnych orchestrálnych hráčov na Affinis Music Festivale v Japonsku. Od roku 2014 je pedagógom na Akadémii umení v Banskej Bystrici.

bottom of page